Штучна гравітація можлива?

В науково-фантастичних фільмах ми часто зустрічали «штучну гравітацію» на космічних кораблях, яку можна було вмикати та вимикати, при необхідності, хоча навіть приблизного опису цього процесу не було. Але у статті, що недавно з’явилася у Physical Review D, йдеться про можливість керувати гравітацією.

Професор Андре Фюзфа із університету де Намюр в Бельгії заявляє, що за допомогою сучасних технологій можна створювати та керувати слабкими гравітаційними полями. Професор Фюзфа підрахував, що з використанням дуже сильних магнітів можна створити невеликі викривлення в просторі-часі.

Ефект буде дуже малим (на рівні дрібних частинок), але за допомогою сучасних інструментів його можна буде підтвердити. Проведення подібного експерименту зможе покласти початок активного дослідження можливості в майбутньому мати «штучну гравітацію» на космічних кораблях та МКС.

Наша можливість маніпулювати фундаментальними силами, особливо електромагнетизмом, дуже сильно вплинула на наш розвиток, тому дослідження створення невеликих гравітаційних полів очевидний наступний крок в розвитку людської раси.

Теоретичний виклад Андре Фюзфа базується на принципі еквівалентності, за яким спостерігач не може жодним чином відрізнити дію гравітаційного поля від сили інерції, що виникає в системі відліку, яка рухається з прискоренням. Принцип еквівалентності справедливий завдяки рівності гравітаційної та інерційної маси.

З цього принципу випливає, що кожна маса і кожен тип енергії залежать від гравітації, тому повинна існувати можливість створювати гравітаційні поля за допомогою сильних магнітних полів. Розрахувавши рівняння загальної теорії відносності Ейнштейна для потужного електромагніту, Фюзфа получив позитивний результат створення штучної гравітації. Більше того, професор вважає, що наш сучасний технологічний розвиток допоможе перевірити його теорію.

Оскільки для проведення експерименту потрібні значні фінансові вливання, невідомо коли його буде проведено. Невідомо також чи це допоможе нам дійсно створювати необхідні нам штучні гравітаційні поля, але однозначно подібні дослідження дозволять нам краще зрозуміти гравітацію.