Астрономія. Урок 4. Екліптика. Видимий рух Місяця і Сонця. Місячні і сонячні затемнення

Тип: Урок.
Наука: Астрономія.
Формат: docx.
К-сть сторінок: 7.
Короткий опис:

Мета: сформувати уявлення учнів про причини видимих рухів Сонця та Місяця по небесній сфері; про види та умови спостереження затемнення Сонця та Місяця.
Основні поняття: екліптика, місячний шлях, сидеричний місяць, синодичний місяць, фаза Місяця, сарос.
Учні повинні мати уявлення про: причини змін фаз Місяця.
Учні повинні знати: причини видимого руху Сонця та Місяця; умови настання сонячних та місячних затемнень, зміст понять екліптика, сидеричний місяць, синодичний місяць.
Учні повинні вміти: розрізняти основні фази Місяця.

Структура та зміст уроку

I. Перевірка домашнього завдання

Запитання. Якою буде тінь вертикальної жердини на екваторі Землі 21 березня опівдні?

Відповідь. Опівдні Сонце кульмінує, тобто перетинає небесний меридіан. 21 березня Сонце перебуває на небесному екваторі. Для спостерігача на земному екваторі точка перетину небесного меридіана та небесного екватора збігається із зенітом. Отже, у вказаний час для даного спостерігача Сонце в зеніті, а тому вертикальна жердина не матиме тіні.

Самостійна робота (8 хв)

Варіант 1

1. Скільки є годинних поясів? (2 бали)

2. Що таке небесна сфера? (2 бали)

3. Як називаються точки перетину полудневої лінії з небесною сферою? (2 бали)

4. Визначити за допомогою карти:

a) екваторіальні координати зорі α Овна; (2 бали)

b) зорю, в якої пряме сходження дорівнює 7 год 40 хв, а схилення – 28°; (2 бали)

c) у якої із зір – α Малого Пса чи α Рака — більша зоряна величина? Відповідь поясніть. (2 бали)

Варіант 2

1. У якому годинному поясі розташована Україна? (2 бали)

2. Що таке вісь світу? (2 бали)

3. Як називаються точки перетину вертикалі з небесною сферою? (2 бали)

4. Визначте за допомогою карти:

a) екваторіальні координати зорі α Гідри; (2 бали)

b) зорю, в якої пряме сходження дорівнює 5 год 35 хв, а схилення -35°; (2 бали)

c) у якої із зір – α Лева чи α Секстанта — більша зоряна величина? Відповідь поясніть. (2 бали)

II. Вивчення нового матеріалу

Визначаючи висоту Сонця у верхній кульмінації (у полудень), можна помітити, що вона змінюється з кожним днем приблизно на 15′. Якби була можливість бачити, в оточенні яких зір на небесній сфері перебуває Сонце, то ми помітили б, що воно протягом року постійно змінює місцезнаходження. Причиною видимого руху Сонця серед зір є дійсний рух Землі навколо Сонця. За рік наша планета робить повний оберт навколо Сонця, а воно, відповідно, за цей час проходить через ряд сузір’їв небесної сфери.

Уявна лінія, яку описує Сонце на небесній сфері за рік, називається екліптикою(із грецької — затемнення). До кінця уроку ви дізнаєтесь, про які затемнення йдеться. Дванадцять сузір’їв: Риби, Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козоріг, Водолій, які перетинає екліптика, називають зодіаком (від грецького zodiakos — коло тварин). Екліптика також проходить через сузір’я Змієносця (між Терезами та Скорпіоном), яке чомусь не вважають зодіакальним.

Тривалість перебування Сонця в зодіакальних сузір’ях різна. (За картою порівняйте довжину дуги екліптики у сузір’ях Овен та Стрілець). Тому екліптику умовно поділили на 12 рівних частин по 30°, які і відповідають знакам зодіаку, і в кожній з яких Сонце перебуває близько місяця.

Сузір’я, в яких перебуває Сонце, на небосхилі не видно, бо світло від них губиться у сонячному. У цей час опівночі кульмінують діаметрально протилежні зодіакальні сузір’я. Наприклад, у травні-червні сузір’я Тельця сходить разом із Сонцем і перебуває на небосхилі вдень. Опівночі в цей час кульмінує Скорпіон, тому за ним найкраще спостерігати у травні.

Завантажити  Завантажити