Фізика. 8 клас. Кінетична і потенціальна енергія

Тип: Урок.
Наука: Фізика.
Формат: docx.
К-сть сторінок: 4.
Короткий опис:

Мета уроку: формування понять кінетичної та потенціальної енергії, розвинути вміння розв’язувати задачі на основні формули, виховати дисциплінованість на уроці та охайність записів.
Демонстрації: 1. Скочування бруска по похилій площині; 2. Стискання пружини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи: бесіда, демонстрації, вправи.
Література: 1. Фізика. 8 клас: Підручник / Ф. Я. Божинова, І. Ю. Нена-шев, М. М. Кірюхін. – Х.: Видавництво «Ранок», 2008. – 256 с.: іл.
2. Усі уроки. 8 клас. – Х.: Вид. група «Основа», 2008. – 352 с.
3. Балашов М.М. О природе: Книга для учащихся 8 класса. – М.: Просвещение, 1991 – 80 с.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

1. Що таке механічна робота? Робота – це фізична величина, яка дорівнює добутку сили на шлях, що пройдений у напрямку цієї сили.

2. Як розрахувати роботу? Які одиниці роботи? (A = F • s, 1Дж = 1Н • 1м)

3. Що таке «потужність»?

Потужність – це фізична величина, яка характеризує швидкість виконання роботи.

4. Який зв’язок між потужністю і роботою?

N = A/t

II. Вивчення нового матеріалу

Щоб на заводах і фабриках могли працювати машини, їх приводять в рух електродвигуни, які витрачають електричну енергію. Автомобілі, літаки, тепловози, теплоходи працюють, витрачаючи енергію палива, що згорає, гідротурбіни – енергію падаючої з висоти води, вітродвигуни – енергію вітру. Що ж таке енергія? Щоб відповісти на це питання, розглянемо приклади.

Стиснена пружина, розпрямляючись, може підняти на деяку висоту вантаж.

Піднятий над землею нерухомий вантаж не виконує роботи, але коли цей вантаж впаде, то він може виконати роботу. Наприклад, може забити в землю палю.

Здатність виконати роботу має і всяке рухоме тіло, так сталева кулька, що скочується з похилої площини, пересуває дерев’яний брусок на деяку відстань, при цьому виконується робота.

Якщо тіло або декілька тіл, що взаємодіють між собою можуть ви-конувати роботу, то кажуть, що вони мають енергію. Енергія – це фізична величина, яка показує, яку роботу може виконати тіло або декілька тіл.

В системі СІ енергію виражають у тих же одиницях, що і роботу в джоулях (Дж).

Чим більшу роботу може виконати тіло, тим більшу енергію воно має.

При виконанні роботи енергія тіл, що взаємодіють, змінюється. Виконана робота дорівнює зміні енергії.

Як ми вже знаємо, всі тіла мікро-, макро- і мегасвіту перебувають у безперервному русі і взаємодіють. Фізичними формами руху є механічна, теплова, електрична і ядерна тощо. Цим взаємодіям відповідають різні форми енергії. Однією з цих форм енергії є механічна.

Механічна енергія є кількісною мірою механічного руху і його взаємодії з іншими формами руху. Вона залежить від механічного стану тіла: із зміною стану тіла, його енергія змінюється; якщо механічний стан не змінюється – його механічна енергія залишається сталою.

Механічний стан тіла характеризується координатою (місцезнаходження тіла) і швидкістю руху. Відповідно до цього розрізняють два види механічної енергії.

Завантажити  Завантажити