Фізика. 9 клас. Електромагніти

Тип: Урок.
Наука: Фізика.
Формат: docx.
К-сть сторінок: 5.
Короткий опис:

Мета уроку: ознайомитися із поняттям електромагніт; з’ясувати основний принцип дії та процес його створення; розвинути практичні навички провівши дослід, за допомогою якого можна зрозуміти фізичний зміст принципу роботи електромагніту; виховати інтерес до даної теми.
Тип уроку: комбінований урок.
Демонстрації: «Створення електромагніта із джерела струму котушки та осердя»
Обладнання: джерело струму, котушка, осердя, набір провідників, реостат, гальванометр, важок, динамометр, зажим, опора.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Що називається постійним магнітом?

2. Які властивості постійних магнітів ви знаєте?

3. Що називається магнітним полем?

4. Як взаємодіють паралельні провідники зі струмом?

5. Як розташовуються залізні ошурки (магнітні стрілки) у магнітному полі прямого проводу зі струмом?

6. Як можна визначити напрямок силових ліній магнітного поля, створюваного прямим проводом зі струмом?

7. Як розташовуються залізні ошурки (магнітні стрілки) у магнітному полі котушки зі струмом?

8. Як можна визначити напрямок силових ліній магнітного поля, створюваного котушкою зі струмом?

III. Вивчення нового матеріалу

Дослід Ерстеда став початком досліджень електромагнітних явищ. Котушка, по якій тече електричний струм, є магнітом, має два полюси — північний і південний. Було виявлено, що біля торців котушки магнітне поле значно сильніше, ніж у прямого проводу зі струмом, з якого згорнута котушка. При збільшенні сили струму магнітне поле котушки підсилюється. Підсилити магнітне поле котушки можна й іншим способом: достатньо ввести усередину котушки залізне осердя.

Пристрій, що складається з котушки, усередині якої знаходиться залізне осердя, називається електромагнітом.

Дослідження довели, що сила притягування електромагніту прямо пропорційна силі струму і числу витків у котушці, а також залежить від магнітних властивостей осердя.

В 1828 році американський фізик Джозеф Генрі, застосувавши багатошарові котушки, створив електромагніт, що піднімав залізні й сталеві предмети масою до однієї тонни.

Електромагніт — одна з основних деталей багатьох технічних приладів: дзвоника, електричного телеграфу, телефону, мікрофону, електромагнітного реле тощо.

Електромагнітами для перенесення сталевих деталей і залізного брухту обладнують піднімальні крани.

Магнітні властивості котушки зі струмом використовують у навушниках і гучномовцях. Основними елементами навушника є котушка зі струмом і сталевою мембраною. Якщо сила струму в котушці змінюється, змінюється й сила, з якою котушка притягує мембрану. Унаслідок цього мембрана коливається, створюючи згущення й розрідження повітря, що до неї прилягає, тобто породжуючи звукові хвилі.

Терміном «реле» позначають велике число приладів, що дозволяють за допомогою слабких струмів керувати роботою потужних пристроїв. До складу будь-якого електромагнітного реле входить електромагніт і контакти, що замикаються чи розмикаються під час руху якоря — залізної пластинки, що притягується до електромагніту.

Напевно, кожен учень представляє, який вигляд має гучномовець і навіщо він використовується. Гучномовець убудований у радіо, телевізор й інші побутові прилади, якими користуємося щодня, тоне відомий нам не з чуток.

Гучномовець — це пристрій, що служить для голосного відтво¬рення звукового сигналу.

Гучномовці перетворюють електричний сигнал на звукові хвилі, що поширюються в повітряному середовищі, за допомогою механічної рухливої системи (дифузора).

Основним робочим вузлом електродинамічного гучномовця є дифузор, що виконує перетворення механічних коливань на акустичні. Дифузор гучномовця приводиться в рух силою, що діє на жорстко скріплену з ним котушку, яка знаходиться в магнітному полі. У котушці тече змінний струм, що відповідає аудіосигналу, що має відтворити гучномовець. Магнітне поле в гучномовці створюється кільцевим постійним магнітом. Котушка під дією сили Ампера вільно рухається в межах кільцевого зазору, а її коливання передаються дифузору, що, у свою чергу, створює акустичні коливання, які поширюються в повітряному середовищі.

rar

 Завантажити