Астрономічні спостереження і телескопи

Тип: Реферат.
Наука: Астрономія.
Формат: docx.
К-сть сторінок: 22.
Короткий опис:

Зміст
Телескопи
Особливості астрономічних спостережень
Антенні ґрати з наддовгою базою
Використана література

Телескопи

Основним астрономічним приладом є телескоп.

Призначення телескопа — зібрати якнайбільше світла від досліджуваного об’єкта і (при візуальних спостереженнях) збільшити його видимі кутові розміри.

Основною оптичною частиною телескопа є об’єктив, який збирає світло і створює зображення джерела.

Якщо об’єктив телескопа являє собою лінзу або систему лінз, то телескоп називають рефрактором (мал. 1), а якщо угнуте дзеркало,— то рефлектором (мал. 2).

Світлова енергія, що її збирає телескоп, залежить від розмірів об’єктива. Чим більша площа його поверхні, тим слабкіші об’єкти, що світяться, можна спостерігати в телескоп.

У рефракторі промені, пройшовши крізь об’єктив, заломлюються й утворюють зображення об’єкта у фокальній площині (мал. З, а). У рефлекторі промені від угнутого дзеркала відбиваються й потім також збираються у фокальній площині (мал. З, б). Утворене об’єктивом зображення небесного об’єкта можна або розглядати крізь лінзу, яку називають окуляром, або фотографувати. Виготовляючи об’єктив телескопа, намагаються звести до мі¬німуму всі спотворення, які неминуче має зображення об’єктів. Проста лінза надто викривляє і забарвлює краї зображення. Щоб зменшити ці недоліки, об’єктив виготовляють з кількох лінз з різною кривизною поверхонь і з різних сортів скла. Поверхні угнутого скляного дзеркала, покритій сріблом чи алюмінієм, надають для зменшення викривлень не сферичної, а параболічної форми.

Радянський оптик Д. Д. Максутов розробив систему телескопа, що називається менісковою. Вона поєднує в собі переваги рефрактора і рефлектора. За цією системою побудовано одну з моделей шкільного телескопа. Тонке опукло-вгнуте скло — меніск—виправляє викривлення, які дає велике сферичне дзеркало. Промені, що відбилися від дзеркала, відбиваються потім від посрібленої ділянки на внутрішній поверхні меніска і йдуть в окуляр (мал. З, в), роль якого виконує короткофокусна лінза. Існують також інші телескопічні системи.

Телескоп збільшує видимі кутові розміри Сонця, Місяця, планет і деталей на них, а також видимі кутові відстані між світилами, проте зорі в будь-який телескоп через величезну віддаленість видно тільки як світлі точки.

У телескопі звичайно виходить перевернуте зображення, але це не має ніякого значення при спостереженні космічних об’єктів. Введення додаткової лінзи в окуляр робить телескоп підзорною трубою, що дає прямі зображення, але при цьому втрачається частина світла.

Під час спостережень у теле скоп рідко використовують збільшення понад 500 раз. При чина цього — повітряні течії, що зумовлюють тим помітніші спотворення зображення, чим сильніший телескоп.

Найбільший рефрактор має об’єктив діаметром близько 1 м Діаметр угнутого дзеркала най більшого в світі рефлектора — 6 м. Цей телескоп виготовлено в СРСР і встановлено в горах Кавказу. Він дає змогу спостерігати зорі, в десятки мільйонів раз слабші, ніж видимі не озброєним оком.

Завантажити  Завантажити