Майкл Фарадей

Тип: Реферат.
Наука: Історія фізики.
Формат: docx.
К-сть сторінок: 13.
Короткий опис:

ПЛАН
Вступ
Біографія
Погляди на матерію
Наукові дослідження
Список використаної літератури

Вступ

У першій половині XIX ст., як уже говорилося, погляди на електричні і магнітні явища ґрунтувалися на поданні про далекодії. Таке положення мало місце до появи робіт Максвелла, точніше, до їхнього визнання. Однак уже в першій половині XIX ст., у період, коли теорія далекодії не випробовувала труднощів, Фарадей всупереч загальній думці виступив проти неї. В основі його оригінальних поглядів лежало подання про близькодію.

Майкл Фарадей народився в 1791 р. у передмісті Лондона в родині коваля. В тринадцять років, одержавши лише початкову освіту, він був відданий на навчання до книгопродавця і палітурника, у якого пробув до 1812 р. Працюючи в книжковій крамниці, Фарадей пристрастився до читання. Він познайомився із творами видних учених і філософів, як сучасників, так і представників XVIII ст. Особливий інтерес у нього викликають книги по фізиці і хімії. Читання наукових і філософських книг розбудило у Фарадея прагнення зайнятися наукою. Це бажання зміцнилося після відвідування публічних лекцій Деві. В 1812 р. на прохання Фарадея Деві взяв його до себе спочатку переписувачем, а потім лаборантом. В 1815 р. Фарадей одержав місце асистента. З 1816 р. Фарадей займається самостійними науковими дослідженнями. Спочатку його цікавить хімія, однак, довідавшись про відкриття Ерстеда, він звертає головну увагу на дослідження електричних і магнітних явищ. В області електричних і магнітних явищ Фарадею належить ряд найважливіших відкриттів, результати яких він публікував у працях «Philosophical Transaction» протягом багатьох років.

Погляди Фарадея на матерію, рух, на метод дослідження в області фізики, на цю науку взагалі і її завдання були оригінальні. Це визначалося незвичайністю його шляху в науку. Виходець із простого робітничого середовища, він не навчався в коледжі і самостійно дійшов до вершин сучасної йому науки. Фарадей сам вибирав, які ідеї потрібно розвивати, а які – відкинути (щодо цього біографія Фарадея нагадує біографію М. В. Ломоносова). Таким чином, не випадково, що наукові погляди Фарадея сильно відрізнялися від поглядів його сучасників.

Як натураліст, Фарадей був матеріалістом. Правда,. він не був атеїстом і навіть складався членом релігійного суспільства, однак не визнавав за релігією право втручатися в справи науки. Він керувався ідеєю єдності природи і загального зв’язку її речей і явищ. Конкретним втіленням цієї ідеї була його думка про єдність і перетворюваність «сил природи». Так, ще в 1832 р. (до робіт Майера, Джоуля й Гельмгольца, що встановили закон збереження й перетворення енергії) Фарадей писав:

«Розглянемо ж тепер у трохи більш загальному вигляді співвідношення між всіма цими силами. Ми не можемо сказати, що одні з них є причиною інших; ми повинні думати, що всі вони перебувають у взаємній між собою залежності й мають загальну природу. Ця залежність позначається у виникненні однієї з інших або перетворенні однієї в інші».

Завантажити  Завантажити