Нільс Бор

Тип: Реферат.
Наука: Фізика.
Формат: docx.
К-сть сторінок: 14.
Короткий опис:

ЗМІСТ
Дитинство і юність
Бор в Англії
Теорія Бора
Становлення квантової механіки
Війна. Боротьба проти атомної загрози
Останні роки
Наукова школа Бора

Дитинство і юність

nilsНільс Хенрік Давид Бор народився 7 жовтня 1885 року в Копенгагені і був другим з трьох дітей Крістіана Бора та Еллен (у дівоцтві Адлер) Бор. Його батько був відомим професором фізіології в Копенгагенському університеті, його мати походила з єврейської сім’ї, добре відомої в банківських, політичних та інтелектуальних колах. Їхній будинок був центром досить жвавих дискусій по науковим і філософським питанням, і протягом всього свого життя Бор розмірковував над філософськими висновками з своєї роботи. Він навчався в Гаммельхольмскій граматичній школі в Копенгагені і закінчив її у 1903 році. Бор і його брат Харальд, який став відомим математиком, у шкільні роки були завзятими футболістами; пізніше Нільс захоплювався катанням на лижах і вітрильним спортом.

У ті роки Харальд користувався набагато більшою популярністю, ніж Нільс, правда, не стільки як талановитий учений, скільки як один з кращих футболістів Данії. Протягом кількох років він грав півзахисником у командах вищої ліги і в 1908 році брав участь у лондонській олімпіаді, де Данія завоювала срібні медалі. Нільс також був пристрасним футболістом, але він ніколи не піднімався вище запасного воротаря команди вищої ліги, хоча і в цьому амплуа виступав лише в дуже рідкісних матчах.

Якщо в школі Нільса Бора в загальному вважали учнем звичайних здібностей, то в Копенгагенському університеті його талант дуже скоро змусив про себе заговорити.

Якщо в школі Нільса Бора в загальному вважали учнем звичайних здібностей, то в Копенгагенському університеті його талант дуже скоро змусив про себе заговорити.

Бор в Англії

Отримавши докторський ступінь в 1911 році, Бор відправився до Кембриджського університету, до Англії, щоб працювати з Дж.Дж. Томсоном, який відкрив електрон у 1897 році. Правда, до того часу Томсон почав займатися вже іншими темами, і він виявив малий інтересу до дисертації Бора і до висновків , що містяться там.

Бор спочатку страждав від нестачі знань англійської мови і тому відразу ж після приїзду до Англії почав читати в оригіналі «Давида Копперфільда». З властивим йому терпінням він відшукував у словнику кожне слово, в данському еквіваленті якого він сумнівався, і спеціально для цієї мети купив собі словник, який служив йому у всіх сумнівних випадках. З цим словником червоного кольору Бор не розлучався потім усе життя.

Незабаром в житті Бора стався вирішальний поворот: у жовтні на щорічному святковому обіді у Кавендишській лабораторії він вперше побачив Ернеста Резерфорда. Хоча в той раз Бор і не познайомився з ним особисто, Резерфорд справив на нього сильне враження. Бор зацікавився роботою Ернеста Резерфорда в Манчестерському університеті. Резерфорд зі своїми колегами вивчав питання радіоактивності елементів і будови атома. Бор переїхав до Манчестера на кілька місяців на початку 1912 року і енергійно занурився в ці дослідження. Він вивів багато наслідків з ядерної моделі атома, запропонованої Резерфордом, яка не отримала ще широкого визнання. У дискусіях з Резерфордом та іншими вченими Бор відпрацьовував ідеї, які привели його до створення своєї власної моделі будови атома.

У 1910 році Нільс зустрів Маргариту Нерлунд, сестру Нільса Еріка Нерлунда, товариша Харальда Бора, і дочка аптекаря Альфреда Нерлунда з Слагельса. У 1911 році відбулася їх заручини. Влітку 1912 року Бор повернувся в Копенгаген і став асистент-професором Копенгагенського університету. 1 серпня цього ж року – через чотири дні після повернення Бора зі своєї першої короткої навчальної поїздки до Резерфорду, він одружився на Маргариті. Весільна подорож привело їх до Англії, де після тижневого перебування в Кембриджі молода пара відвідала Резерфорда. Нільс Бор залишив йому свою роботу про гальмування альфа-часток, розпочату незадовго до повернення додому.

Шлюб Нільса Бора з Маргарити Нерлунд приніс їм обом справжнє щастя – вони так багато значили один для одного. Маргарита Бор стала справжньою і незамінною опорою чоловіка не тільки завдяки силі свого характеру, розуму і знання життя, але, перш за все, завдяки своїй безмежній відданості. У них було шестеро синів, один з яких, Оге Бор, також став відомим фізиком.

Завантажити Завантажити