Теорія змінних зір

Тип: Реферат.
Наука: Астрономія.
Формат: docx.
К-сть сторінок: 11.
Короткий опис:

Зміст
Класифікація змінних зір
Цефеїди, ліриди і віргініди
Інші типи пульсуючих змінних
Елементи теорії зоряних пульсацій

Класифікація змінних зір

Як ми вже знаємо, затемнювано-подвійні зорі є одним із типів змінних зір. Проте причина зміни блиску тут зовнішня, пов’язана з орбітальним рухом компонентів зоряної системи. Існують і фізичні змінні зорі, змінність блиску яких зумовлена процесами, що відбуваються в їхніх надрах і атмосферах. Дотепер відкрито близько 3О 000 фізичних змінних зір. До них та¬кож умовно відносять пульсари та змінні галактичні джерела рентгенівського випромінювання.

Перші 334 змінні зорі у кожному сузір’ї позначають одною або двома лі¬терами латинського алфавіту які ставлять перед назвою сузір’я. Усі наступні змінні зорі у сузір’ї позначають так: У335, У336 і т. д. (наприклад, У335 Лебедя). Якщо ж раніше змінна зоря була позначена літерою грецького алфавіту, то це позначення за нею зберігають. Окремі типи змінних зір називають за зорею-прототипом. Змінні зорі типу S Цефея називаються цефеїдами, зорі типу RR Ліри — ліридами, зорі типу W Діви — віргінідами.

Фізичні змінні залежно від особливостей змінності ділять на дві основні групи: пульсуючі змінні, в яких зміни блиску зумовлені періодичним або квазіперіодичним коливанням їхніх радіусів і ефективної температури навколо певних середніх значень; та еруптивні змінні, в яких зміни блиску пов’язані з раптовим виділенням енергії внаслідок вибухоподібного процесу.

За амплітудами, тривалістю циклу та іншими особливостями кривих зміни блиску як пульсуючі, так і еруптивні змінні поділено на окремі типи. Наприклад, у групі пульсуючих зір виділяють цефеїди, віргініди, ліриди, зорі типу RYТельця, довгоперіодичні змінні, напівправильні змінні тощо. До групи еруптивних зір належать зорі типу Т Тельця, UYКита, Нові зорі, новоподібні, зорі типу U Близнят і Наднові зорі.

Цефеїди, ліриди і віргініди

Для зір цих типів характерні ритмічні, з точністю доброго годинникового механізму, зміни блиску і певна залежність форми кривої блиску від періоду Р. Довгий час усі ці три групи пульсуючих змінних об’єднували під назвою цефеїди. Однак і тоді був поділ на довгоперіодичні або класичні цефеїди (їхнім прототипом була зоря S Цефея) і короткоперіодичні цефеїди (прототип — зоря RR Ліри). Виділення окремих типів «колишніх цефеїд» — лірид і віргінід — супроводжувалися певними змінами в уявленнях щодо масштабів Галактики і галактичного світу в цілому…

Завантажити  Завантажити