Тіхо Браге

Тип: Реферат.
Наука: Астрономія.
Формат: doc.
К-сть сторінок: 15.
Короткий опис:

ЗМІСТ
1. Життя та творчість Тіхо Браге
1.1. Ранні роки
1.2. Супернова Тіхо
1.3. Ураніборг
1.4. Прага. Останні роки
2. Наукова діяльність
2.1. Астрономія
2.2. Система світу Тіхо Браге
Список використаних джерел

1. Життя та творчість Тіхо Браге

1.1. Ранні роки

tichoТюге Браге, більш відомий під ім’ям латинізованим Тіхо, походив із древнього данського роду, відомого з початку XV століття. Перші роки провів у родовому замку Кнудструп, який тоді належав Данії, але пізніше, після датсько-шведської війни (1657-1658), разом з усією південною Скандинавією відійшов до Швеції. Батько Тіхо Браге, Отте, як і багато хто з його предків, був вищим сановником і займав різні військові та політичні посади датської держави. Тихо з’явився на світ разом з братом-близнюком, померлим до свого хрещення. Згодом в пам’ять про нього Тихо написав оду на латинській мові, яка стала його першою публікацією, що з’явилася в 1572. У сім’ї Отте було 10 дітей, але, за стародавнім звичаєм вікінгів, одного з хлопчиків – Тіхо – передали на виховання в сім’ю бездітну брата Йергена, адмірала королівського флоту, який жив у сусідньому замку Тоструп.

Адмірал, людина дуже заможна, оточив турботою свого єдиного прийомного сина, який здобув блискучу освіту. Уже в 12-річному віці (квітень 1559) Тіхо вступив в університет Копенгагена, де захопився астрономією. П’єр Гассенді, перший біограф Тіхо Браге, повідомив, що сильним поштовхом до захоплення послужило затемнення Сонця 1560 (хоча сам Браге писав, що книги з астрономії зацікавили його ще в дитинстві). Якість викладання в Копенгагені була невисокою, і після 3 років вивчення “Семи вільних мистецтв” Тіхо продовжив навчання в Лейпцигу (1562), де серед його вчителів був Йоахім Камерарій. Прийомні батьки планували зробити упор на юридичну освіту, проте замість цього Тіхо Браге ночі безперервно проводив за астрономічними спостереженнями, для чого обзавівся інструментами, частину яких купив, а частину виготовив самостійно.

Закінчити навчання йому не вдалося: у травні 1565 почалася чергова датсько-шведська війна, і адмірал відкликав Браге до себе в Копенгаген. Через місяць після його прибуття сталося нещастя: при порятунку короля, скинутого конем з моста в море, простудився і невдовзі помер 60-річний прийомний батько Йерген. Все велике стан Йергена перейшло до 19-річного Тихо Браге.

Здобуту незалежність Браге вирішив використати для завершення навчання. У квітні 1566 він прибув в знаменитий Виттенбергского університету, оплот протестантської культури. Але тут вибухнула епідемія чуми, і довелося терміново виїхати до Росток. Там Браге вплутався в сварку з подальшою дуеллю і втратив верхню частину носа, в результаті чого був змушений все життя носити протез.

Коли епідемія спала, Браге зробив ряд поїздок – спочатку на батьківщину, потім через Росток – в Віттенберг, Базель і, нарешті, Аугсбург, куди прибув у квітні 1569. Тут він провів 2 роки і заплатив місцевим ремісникам значну суму за спорудження ряду астрономічних інструментів за його власними кресленнями, у тому числі квадранта заввишки 11 метрів, напів- секстанта і небесного глобуса півтора метра в діаметрі. Цей глобус становив предмет його особливої гордості, і Браге не розлучався з ним до кінця життя. Глобус пережив свого творця на 120 років і загинув під час пожежі в Копенгагені в 1728. Одночасно Браге вивчав алхімію і астрологію.

Нові інструменти Браге відразу ж використовував для астрономічних спостережень. У ці роки він почав листуватися з видатними вченими, серед яких був Петро Рамус, що відвідав у 1569 Аугсбург. Популярність Браге в науковому світі зростала.

В 1571 Тіхо Браге отримав повідомлення про важку хворобу свого рідного батька Отте і покинув Аугсбург. Отте Браге помер у травні 1571, замок він залишив на рівних правах Тіхо і його молодшому брату Йергену. Незабаром Браге організував в замку добре обладнану лабораторію для занять астрономією і алхімією; спільно з дядьком Стеном Біллі він відкрив також дві фабрики з виробництва паперу та скла. За цими клопотами він майже закинув астрономічні спостереження, але несподіваний випадок повернув Браге до колишнього захопленню.

Завантажити

 Завантажити