Що обрати: куріння чи здоров’я?

Тип: Виховна година
Формат: docx.
К-сть сторінок: 13.
Короткий опис:

Мета: розкрити наукове обґрунтування, щодо шкідливості тютюнопаління. Формувати в учнів бережливе ставлення до свого здоров’я. Спонукати до роздумів про цінність і дар життя людського. Прагнути розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, аналізувати.

Ти — частина природи, і твій організм, функціонує за спільними для всього живого фізіологічними процесами. Твоє тіло прекрасне, як у старогрецьких міфічних богів Аполлона й Афродіти, котрі тисячоліттями слугують людям взірцем краси. Коли ж ти куриш, то всі складові тютюну поволі щоденно руйнують твоє здоров’я. На тебе чекають ті самі хвороби, через які разом з тютюновим димом пішли передчасно з життя мільйони курців у світі. Тож не дозволяй тютюновій спокусі домінувати у твоєму житті.

Як вам вже відомо, у школі проводиться місячник профілактики та попередження негативних проявів в учнівському середовищі. Тому наша виховна година буде присвячена темі: «Що обрати: куріння чи здоров’я?»

Чи відомо тобі, що таке здоров’я?

Здоров’я — це стан повного фізичного, душевного й соціаль¬ного благополуччя, а не лише відсутність хвороб і фізичних вад. Здоров’я, мабуть, слід розцінювати не лише з позиції хвороби й інвалідності, а й наявності повноцінного, гар¬монійного розвитку фізичного, психічного й морального етапу людини, який дає змогу їй оптимально, без будь-яких обмежень здійснювати громадську і насамперед трудову діяльність.

Здоров’я людини — це щастя. Людське щастя роз¬кривається в розсудливості та цнотливості. Насолода людини — в діяльності, а фізичний стан має поєдну¬ватися з душевною активністю (Аристотель).

Здоровою може вважатися людина, яка відзнача¬ється гармонійним фізичним і розумовим розвитком та добре адаптована до навколишнього фізичного й со¬ціального середовища. Вона повністю реалізує свої фі¬зичні й розумові здібності, може пристосуватися до змін навколишнього середовища, якщо вони не вихо¬дять за межі норми, і робити свій посильний внесок у благополуччя суспільства, сумірний з її здібностями. Здоров’я — це не відсутність захворювань, а щось по¬зитивне й життєрадісне, охоче виконання обов’язків, що їх життя покладає на людину.

Здоров’я — це такий стан, коли весь організм функціонує так, щоб забезпечити людині змогу добре жити і збереження вигляду. Здоров’я — це стан, що узгоджується з природою. Здоров’я — це стан життєдіяльності, який відтво¬рює необхідну повноту атрибутів життя людини, що розвиваються.

Здоров’я — це конкретні ресурси організму, які використовує для безперервного протистояння негативному впливу. У кожного вони різні в широких межах. Наочно це демонструє приклад: серце у спокої перекачує за 4 літра крові. Під час інтенсивної роботи серце однієї людини може за такий само час перека¬чати 20 літрів, а іншої — 6 літрів крові. Таким чи¬ном, у першої людини п’ятикратний запас міцності, а в другої — півтора разовий.

«Резерви здоров’я» — це вироблена в процесі еволюції й індивідуального розвитку здатність організму підсилювати свою діяльність; це приховані можливості людини, які забезпечують їй максимальне пристосування до навколишнього середовища. Природа заклала резерви здоров’я кожній людині з досить великим запасом, вони зберігаються, якщо людина правильно ними користується. Без тренування резерви здоров’я згасають.

Основні засоби зміцнення й збереження здоров’я — це фізична культура, загартування, раціональне харчування, відмова від шкідливих звичок, аутотренінг, оптимальна рухова активність.

Як виникло куріння?

Тютюн — це одна з найуживаніших рослин, яка здатна викликати залежність. Тютюн — рослина сімейства пасльонових. У дикому вигляді він росте в Америці й Австралії.

Як він діє на тебе? Під час вдихання диму від цигарки в організм людини потрапляють смоли, нікотин, шкідливі гази, подібні до чадного (звичайно, ці речовини потрапляють не лише в організм курця, а й усіх людей, що його оточують).

Прибувши до Америки, Христофор Колумб серед найрізноманітніших подарунків отримав від місцевих жителів сухе листя рослини «петум». Вони курили його, згорнувши трубкою, яку називали «сигаро».

У грудні 1492 р. корабель «Санта Марія» зазнав катастрофи. Людей і цінний вантаж вдалося врятувати, але на маленькому судні «Нінья», яке залишилося від експедиції, неможливо було розмістити два екіпажі. Тому вирішили частину людей залишити і повернутися за ними згодом. Христофор Колумб кораблем «Нінья» відправився до Європи. А матроси, що залишилися під орудою монаха Фра Пано, стали першими європейцями, які навчилися курити за прикладом місцевих жителів. Набожні іспанці вважали, що «пускати дим із ніздрів» може лише нечиста сила. Незважаючи на це, спокуса тютюном для них була сильнішою від будь-яких переконань.

Рослина, яка отримала назву від імені провінції Тобаго (острів Гаїті), почала свій похід країнами і континентами. Після другого походу Христофора Колумба (1493—1496 рр.) насіння тютюну завезли в Іспанію, звідти воно потрапило в сусідні європейські країни. Пізніше в період великих відкриттів, морськими і сухопутними караванними шляхами його завезли в різні куточки земної кулі.

Колумб та його супутники завезли тютюн в Європу як чудодійний лікарський засіб (заспокійливий, такий, що знімає головний біль і втому).

На початку XVII ст. тютюн почали вирощувати в Голландії? пізніше — в Англії, потім — у Німеччині. В Росії тютюн набув широкого розповсюдження завдяки Петру І, який досить швидко зрозумів стратегічну цінність для державної казни цієї шкідливої звички.

rar

 Завантажити