CERN планує збудувати ще більший колайдер

CERN планує збудувати ще більший колайдер

Наразі організації належить найбільший у світі прискорювач заряджених частинок, Великий адронний колайдер, окружністю 27 км, за допомогою якого були здійснені значні відкриття в області фізики, зокрема, відкриття бозона Хіггса в 2012. Його наступник буде мати окружність 100 км. Він охопить усю Женеву.

Прискорювачі частинок потребують таких розмірів, щоб розігнати крихітні біти атомів до швидкості, яка наближається до швидкості світла, перш ніж вони зіштовхнуться. У результаті зіткнення дослідники краще розуміють закони фізики. Майбутній круговий колайдер з його більш потужною технікою і довшим тунелем, зможе спостерігати частинки, які залишаються невидимими для сучасних технологій.

Голова ЦЕРН, Фабіола Джанотті вважає, що новий колайдер «вдосконалить наші знання з фундаментальної фізики і дозволить просунути багато технологій, що матиме широкий вплив на суспільство».

Утім, запрацює новий колайдер не раніше 2035 року, коли планують відправити на пенсію його попередника. Однак, через складність процесу будівництва, підготовку починають уже зараз.

Передбачається, що новий тунель буде коштувати близько 5 мільярдів євро, плюс ще 4 мільярди для початкового лептонного колайдера, і додаткових 15 мільярдів для адронного коллайдера, який замінить перший колайдер.