Марсохід Opportunity офіційно завершив свою місію
Марсохід Opportunity офіційно завершив свою місію

Марсохід Opportunity офіційно завершив свою місію

Американський марсохід Opportunity, який провів на Марсі вже 15 років, влітку минулого року відключився через найпотужнішу пилову бурю в Долині Наполегливості.

Він успішно пережив найважчі місяці марсіанської "зими", але шторм, що вирував кілька тижнів, змусив вчених засумніватися, що Opportunity подолає і цей катаклізм.

Хоча буря припинилася, і прозорість атмосфери повернулася до нормальних значень, марсохід не вийшов на зв'язок. 13 лютого 2019 року NASA зупинило спроби відновити з ним зв'язок.

"Я оголошую місію Opportunity завершеною, і разом із нею завершеною місію Mars Exploration Rover. Повинен сказати вам, це емоційний момент", - заявив Томас Зурбучен, помічник директора NASA з науки.

Зараз на поверхні Марса працює марсохід Curiosity і посадковий зонд InSight, приблизно через рік до них повинні приєднатися два нових марсоходи.

Досягнення Opportunity

Opportunity пропрацював на планеті 5352 марсіанських доби, подолавши за цей час 45,16 кілометра, поставивши рекорд серед планетоходів. Спочатку вчені планували, що термін служби ровера не перевищить трьох місяців і кілометри пройденого шляху.

За весь час роботи марсохід надіслав на Землю понад 217 тисяч зображень, в тому числі п'ятнадцять 360-градусних кольорових панорам навколишньої місцевості, встановив рекорд з пройденого шляху за один день на Марсі (220 метрів) і проаналізував кілька десятків зразків порід.

Протягом більше десяти років Opportunity утримував лідерство в сфері дослідження планет. Він розповів людству про минуле Марса як про вологу, потенційно населену планету і показав незвідані марсіанські ландшафти.

"Те, що зробили на Марсі марсоходи Spirit і Opportunity - дивує. Завдяки таким новаторським місіям, як Opportunity, настане день, коли наші сміливі астронавти ступлять на поверхню Марса. І коли цей день настане, частина тих перших слідів буде належати команді Opportunity, яка зробила так багато в ім'я відкриттів", - сказав глава NASA Джим Брайденстайн.

"Це був чудовий марсохід. Завдяки своїй довговічності він зробив безліч відкриттів. Цей малюк виявився безцінним капіталовкладенням і значно розширив наші можливості з дослідження Червоної планети", - сказав директор програми досліджень Марса в NASA Джим Ватзин.