Модель гігантського цунамі показала, як вимерли динозаври

Модель гігантського цунамі показала, як вимерли динозаври

Падіння астероїда Чиксулуб понад 65 мільйонів років тому діаметром близько 14 кілометрів, ймовірно, спровокувало цунамі заввишки майже 1,5 кілометра в Мексиканській затоці, що викликало хаос у Світовому океані.

Гігантське цунамі було не єдиним наслідком падіння астероїда. Воно також викликало ударні хвилі і викид в атмосферу величезної кількості гарячих каменів і пилу, що спровокувало лісові пожежі і на тривалий час залишила планету без сонячного світла.

Вчені, виходячи з того, що астероїд впав на мілководді в Мексиканській затоці, створили модель, яка докладно демонструє, що сталося у водах затоки протягом 10 хвилин після падіння небесного тіла, в результаті якого утворився кратер глибиною близько 1,5 кілометра. У другій моделі дослідники показали, як цунамі поширилося по планеті. Результати моделювання показали, що наслідки від цунамі відчувалися в усьому світі.

Так, в Мексиканській затоці хвиля рухалася зі швидкістю 143 кілометри в годину, протягом перших 24 годин цунамі накрило всю Атлантику. При цьому перша хвиля досягала висоти майже 1,5 кілометра, а в південній частині Тихого океану і в Північній Атлантиці хвилі досягали висоти 14 метрів, відзначають дослідники. У північній частині Тихого океану їх висота становила 4 метри, а в Мексиканській затоці — 20 метрів в одних місцях і 100 метрів у інших.